Miejsce na reklamę tel. (075) 64 19 919
Znajdź na stronie
Polecamy:
|
Szczytna położona jest w obrębie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką. Miejscowość znana jest z przemysłu szklarskiego (szkło gospodarcze i artystyczne, kryształy) oraz metalowego (wózki dziecięce).
Odrobina historii
Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1347 r. Wówczas osada nazywała się Rukers, a do czasów II wojny światowej - pod nazwą Rückers. Polscy osadnicy używali spolszczonej nazwy Rucewo. Dzięki położeniu na szlaku bursztynowym w Szczytnej, w owym czasie, rozwijał się handel. W XVI w. Szczytna została kupiona przez znanego w Europie lekarza i reformatora religijnego Jana Crato von Kraffsteina, który przyczynił się do znacznej rozbudowy osady. Powstał tartak, młyn, browar i wiele zakładów rzemieślniczych. Od 1960 roku Szczytna uzyskała status osiedla miejskiego, od 1973 prawa miejskie.
Zabytki i atrakcje
ZAMEK NA GÓRZE SZCZYTNIK (589 m n.p.m.) - neogotycki zamek z XIX wieku, zbudowany na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Pierwotnie zamek nazywał się Waldstein czyli Leśny Kamień. Obok zamku znajduje się punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama gór i Obniżenia Dusznickiego. Zamek otoczony jest suchą fosą oraz murami obronnymi. We wnętrzach znajduje się ciekawa sala rycerska. Obecnie część zamku jest siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej “Zamek” i stanowi dom dla ok. 100 niepełnosprawnych. W pobliżu zamku znajduje się kamienna Droga Krzyżowa z płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.
BAROKOWY KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA, przed którym znajduje się fragment pręgierza. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć ambonę z 1748 r., figurę Jana Chrzciciela w ołtarzu głównym , ołtarze boczne, stalle i konfesjonały. Kościół swój wystrój zawdzięcza m.in. znanemu na Ziemi Kłodzkiej twórcy - Michałowi Klahrowi Starszemu.
FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA - znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Kamienny.
STACJA PKP - wybudowana ok.1890 r. Warto wybrać się na przejażdżkę wyjątkowo urozmaiconą trasą Polanica Zdrój - Kudowa Zdrój przez Szczytnę i Duszniki Zdrój. Podróżujący mogą podziwiać z okien pociągu wysokie wiadukty, wspaniałe widoki gór. Atrakcją jest przejazd przez tunel.
REZERWAT PSTRĄGÓW - w centrum miasta.
GÓRY STOŁOWE, należące do Sudetów, jak sama nazwa wskazuje tworzą płaskie, wydłużone stoliwo górskie powstałe w wyniku pękania piaskowca. Góry Stołowe rozciągają się od Piekielnej Doliny koło Polanicy Zdroju aż po okolice Kudowy Zdrój i Karłowa. Niepowtarzalny widok stanowią bajeczne skałki w kształcie grzybów, maczug, iglic i bram oraz tajemnicze przejścia i labirynty. W 1993 roku na większej części obszaru Gór Stołowych został utworzony park narodowy. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), Skalniak (915 m n.p.m.), Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.) oraz Błędne Skały (850 m n.p.m.). Stoki Gór Stołowych porośnięte są lasami świerkowo-sosnowymi z domieszką brzozy i buka w niższych partiach. Na skałach można znaleźć wiele gatunków mchów, porostów i wątrobowców. W parku narodowym zobaczymy liczne gatunki chronionych rośli, takich jak: sosna błotna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy. Spacerując szlakami turystycznymi możemy natknąć się na jelenia, sarnę, puchacza lub pustułka.
Atrakcje, Kościół św. Jana Chrzciciela, Narożnik, Pielgrzym, REZERWAT PSTRĄGÓW, Skały Puchacza, Stacja PKP, Szczytnik , Wolarz i Rudnik, Zamek Leśna,
NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.
|
|