ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Ziemia Kłodzka powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Szczytna

Szczytna położona jest w obrębie Obniżenia Dusznickiego między Górami Stołowymi i Bystrzyckimi, nad Bystrzycą Dusznicką. Miejscowość znana jest z przemysłu szklarskiego (szkło gospodarcze i artystyczne, kryształy) oraz metalowego (wózki dziecięce).


Odrobina historii

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1347 r. Wówczas osada nazywała się Rukers, a do czasów II wojny światowej - pod nazwą Rückers. Polscy osadnicy używali spolszczonej nazwy Rucewo.
Dzięki położeniu na szlaku bursztynowym w Szczytnej, w owym czasie, rozwijał się handel. W XVI w. Szczytna została kupiona przez znanego w Europie lekarza i reformatora religijnego Jana Crato von Kraffsteina, który przyczynił się do znacznej rozbudowy osady. Powstał tartak, młyn, browar i wiele zakładów rzemieślniczych. Od 1960 roku Szczytna uzyskała status osiedla miejskiego, od 1973 prawa miejskie.


Zabytki i atrakcje


ZAMEK NA GÓRZE SZCZYTNIK (589 m n.p.m.) - neogotycki zamek z XIX wieku, zbudowany na wzór średniowiecznego zamku obronnego. Pierwotnie zamek nazywał się Waldstein czyli Leśny Kamień. Obok zamku znajduje się punkt widokowy,  z którego roztacza się wspaniała panorama gór i Obniżenia Dusznickiego. Zamek otoczony jest suchą fosą oraz murami obronnymi. We wnętrzach znajduje się ciekawa sala rycerska. Obecnie część zamku jest siedzibą Państwowego Domu Pomocy Społecznej “Zamek” i stanowi dom dla ok. 100 niepełnosprawnych. W pobliżu zamku znajduje się kamienna Droga Krzyżowa z płaskorzeźbami z piaskowca osadzonymi w naturalnych skałach.

BAROKOWY KOŚCIÓŁ ŚW. JANA CHRZCICIELA, przed którym znajduje się fragment pręgierza. We wnętrzu świątyni warto zobaczyć ambonę z 1748 r., figurę Jana Chrzciciela w ołtarzu głównym , ołtarze boczne, stalle i konfesjonały. Kościół swój wystrój zawdzięcza m.in. znanemu na Ziemi Kłodzkiej twórcy - Michałowi Klahrowi Starszemu.

FIGURA ŚW. JANA NEPOMUCENA - znajduje się w centrum miasta, nad rzeką Kamienny.

STACJA PKP - wybudowana ok.1890 r. Warto wybrać się na przejażdżkę wyjątkowo urozmaiconą trasą Polanica Zdrój - Kudowa Zdrój przez Szczytnę i Duszniki Zdrój. Podróżujący mogą podziwiać z okien pociągu wysokie wiadukty, wspaniałe widoki gór. Atrakcją jest przejazd przez tunel.

REZERWAT PSTRĄGÓW - w centrum miasta.

GÓRY STOŁOWE, należące do Sudetów, jak sama nazwa wskazuje tworzą płaskie, wydłużone stoliwo górskie powstałe w wyniku pękania piaskowca. Góry Stołowe rozciągają się od Piekielnej Doliny koło Polanicy Zdroju aż po okolice Kudowy Zdrój i Karłowa.
Niepowtarzalny widok stanowią bajeczne skałki w kształcie grzybów, maczug, iglic i bram oraz tajemnicze przejścia i labirynty.
W 1993 roku na większej części obszaru Gór Stołowych został utworzony park narodowy. Najwyższym szczytem jest Szczeliniec Wielki (919 m n.p.m.), Skalniak (915 m n.p.m.), Szczeliniec Mały (896 m n.p.m.) oraz Błędne Skały (850 m n.p.m.). Stoki Gór Stołowych porośnięte są lasami świerkowo-sosnowymi z domieszką brzozy i buka w niższych partiach. Na skałach można znaleźć wiele gatunków mchów, porostów i wątrobowców. W parku narodowym zobaczymy liczne gatunki chronionych rośli, takich jak: sosna błotna, wawrzynek wilczełyko, lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy. Spacerując szlakami turystycznymi możemy natknąć się na jelenia, sarnę, puchacza lub pustułka.

Atrakcje

, Kościół św. Jana Chrzciciela, Narożnik, Pielgrzym, REZERWAT PSTRĄGÓW, Skały Puchacza, Stacja PKP, Szczytnik , Wolarz i Rudnik, Zamek Leśna,


NOCLEGI




Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 20 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.356 sek.