ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Ziemia Kłodzka powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie






Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Stronie Śląskie

Stronie Śląskie 
 
Niewielka miejscowość leżąca u podnóża Śnieżnika w dolinie rzeki Białej Lądeckiej i jej dopływów: Morawki i Siennej Wody. Stronie Śląskie otaczają od północy Góry Złote, od południowego-wschodu Góry Bialskie, od zachodu Krowiarki. Cała gmina leży na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, utworzonego w 1981 roku. Na terenie gminy istnieją cztery rezerwaty.


Odrobina historii:

Pierwsze wzmianki o Stroniu Śląskim datuje się na wiek XIII. Od XIV wieku na terenie wsi rozwijało się górnictwo rud żelaza. W 1428 roku wieś została spalona przez husytów. Górnictwo i hutnictwo prosperowało przez cały XVI wiek, aż do momentu wojny trzydziestoletniej. Wówczas wieś została ograbiona i splądrowana. W połowie XVIII wieku w Stroniu powstała huta szkła. Zbudowano także browar i gorzelnię. W latach 1840-45 funkcjonował młyn papierniczy i dominialna cegielnia. W 1897 roku w miejscowości wybudowano kolej. Od tego czasu Stronie zaczęli odwiedzać letnicy. W dwudziestoleciu międzywojennym w kamieniołomach wydobywano marmur. Po wojnie odkryto we wsi złoża fluorytu i rud uranu. W 1967 roku Stronie otrzymało prawa miejskie, obejmując swymi granicami wsie Strachocin i Goszów.


Zabytki i atrakcje:

Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Martenusa - świątynię wybudowano w 1264 roku, przebudowano ją w 1732 r. Kolebkowe sklepienie pokryte jest freskami. Nad wejściem znajduje się kamienny kartusz herbowy, nad którą jest wnęka z figurką Chrystusa. Interesująca jest wieża z dzwonem z 1758 roku i kamienna chrzcielnica z połowy XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową oraz klasyczną pietę z 1876 r. autorstwa Franza Thamma. Przy kościele można obejrzeć kapliczkę i nagrobek założycieli huty szkła - rodziny von Losky.

Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wybudowany w 1915 roku. Obecnie służy za dom pogrzebowy.

Ruiny kaplicy św. Onufrego z 1732 roku. Wzniesiona jest w stylu wczesnego baroku.

Kolumna wotywna z 1672 roku, ufundowana przez sędziego Wolfa. Rzeźby przedstawiają sceny Ostatniej Wieczerzy,ostatniej drogi i ukrzyżowania Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego, Marię z dzieciątkiem, św. Michała Archanioła, portrety biskupów i papieży. Całość uzupełniają motywy winorośli i ptaków.

Dawny zespół dworski z XIX wieku.

Huta Szkła "VIOLETTA" - aktualnie produkowany asortyment oraz mała wystawa historyczna.

Muzeum Minerałów - ekspozycja minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, róża pustyni, ametyst, kryształ górski, morion).



Atrakcje

Budynek dworca kolejowego, Dawny zespół dworski, HUTA SZKŁA 'VIOLETTA', Kolumna wotywna, Kościół p.w. Matki Bożej Królowej i św. Maternusa, Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego, Muzeum Kamieni i Minerałów, Ruiny kaplicy św. Onufrego,


NOCLEGI




Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 23 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.363 sek.