ogłoszenia dodaj obiektkontakt
powrót na stronę główną Ziemia Kłodzka powrót na stronę główną

Miejsce na reklamę
tel. (075) 64 19 919


Znajdź na stronie


Dodaj obiekt gratis
drzewo noclegów


MIEJSCOWOŚĆ - Lądek Zdrój

POLECAMY: Lądek Zdrój noclegi - Informacja o cenach, noclegach i atrakcjach turystycznych w Lądku Zdroju i okolicy. Lądek Zdrój mapa, kwatery, hotele i pensjonaty. Zapraszamy, tu znajdziesz wszystko czego szukasz o Lądku Zdroju, noclegi, atrakcje, najważniejsze informacje o regionie i c
Lądek Zdrój

Jedno z najstarszych uzdrowisk w Polsce, wymieniony również jako jedno z najstarszych uzdrowisk europejskich, ponad 750 lat wykorzystywane są lądeckie wody termalne. Uzdrowisko położone jest we wschodniej części Ziemi Kłodzkiej w dolinie rzeki Białej Lądeckiej na zboczach i u podnóża Gór Złotych na wysokości 410-485 m n.p.m. Miasto dzieli się na starą - zabytkową część miejską, oraz na część uzdrowiskową. Lądek Zdrój jest bardzo dobrym miejscem na wypady piesze, rowerowe i narciarskie w Masyw Śnieżnika, Góry Złote czy Góry Bialskie.

Odrobina historii

Lądek Zdrój znany jest już od XIII wieku. W 1282 roku uzyskał prawa miejskie, dzięki księciu wrocławskiemu - Henrykowi IV Probusowi. Jako uzdrowisko Lądek prężnie rozwijał się w XV wieku (możliwe, że jest najstarszym uzdrowiskiem w Polsce - pierwsze urządzenia kąpielowe istniały tu, już w roku 1241). Najstarszy zakład przyrodoleczniczy wybudowany został w 1498 roku. W odległych czasach przebiegała tędy handlowa solna droga, łącząca Czechy z Krakowem. Miasto zostało dwa razy zniszczone podczas wojen husyckich. Lądek był znany wsród sławnych osobistości, odwiedzili go, m.in. król pruski Fruderyk Wilhelm III, car Aleksander II. Wiek XIX przyniósł znaczną rozbudowę uzdrowiskia. Powstała wówczas pijalnia wód, inhalatorium. W okresie międzywojennym wybudowano basen, lodowisko, tor saneczkowy i skocznię narciarską.

Główne atrakcje turystyczne:
 • Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" wzorowana na łaźniach tureckich budowla z końca XVII w., dwieście lat później gruntownie przebudowana. We wnętrzu, centralnie położony okrągły, marmurowy basen do kąpieli leczniczych, wokół którego biegnie ciąg gabinetów zabiegowych marmurowymi wannami do kąpieli. Obecnie jest to jeden z najbardziej ekskluzywnych zakładów przyrodoleczniczych na Ziemi Kłodzkiej.
 • Kościół Parafialny Narodzenia NMP - barokowy kośćiół parafialny - cenne rzeźby figuralne najwybitniejszego rzeźbiarza Ziemi Kłodzkiej, Michała Klahra (Grupa Ukrzyżowania) i jego syna Ignacego (ambona, rokokowy konfesjonał).
 • Most św. Jana - dwuprzęsłowy, gotycki obiekt z 1565 r. Figura św. Jana Nepomucena z 1709 r. jest kopią figury z mostu Karola w Pradze i należy do najstarszych na Śląsku.
 • Arboretum - leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych - najwyżej położone w Polsce, czynne od wiosny do jesieni. Podziwiać w nim można ponad 250 gatunków drzew i krzewów pochodzących z całego świata.
 • Ruiny zamku Karpień (niem. Karpenstein) -ruiny znajdują się na szczycie Karpiaka (758 m n.p.m.). Zamek strzegł Przełęczy Karpowskiej, którą biegł szlak kupiecki - Solna Droga.
 • Jaskinia Radochowska - ponad 256 metrów podziemnych korytarzy. W pobliżu, na szczycie Cierniaka kaplica górska MB Wspomożenia Wiernych, do której prowadzi 214 kamiennych stopni z połowy XIX w. Wokół świątyni Droga Krzyżowa.
 • Skałki do wspinaczki - rejon Trojaka (766 m n.p.m.) i Stołowe Skały (od 465 m do 784 m n.p.m.) oferują drogi pozwalające wspinać się osobom o bardzo różnym stopniu zaawansowania.
 • Muzeum Czasu i Niezwykłości.
 • Skansen "Gotwaldówka" to zabytkowy zespół gospodarski, od 2003 roku funkcjonujący jako atrakcja turystyczna. Nazwa "Gotwaldówka" pochodzi od nazwiska dawnego gospodarza obiektu.
 • Sanktuarium Matki Bożej „Uzdrowienie chorych” kaplicę wzniesiono w 1679 r. W ołtarzu głównym znajduje się barokowa figura Matki Bożej z Dzieciątkiem (1674 r.)
 • Rynek - renesansowa i barokowa zabudowa należy do najładniejszych na Śląsku. Michał Klahr był autorem motywów umieszczonych na kamienicach.
 • Pręgierz - pochodzi z okresu średniowiecza.Atrakcje

Arboretum, Czarna Góra, Czarna Góra ośrodek narciarski, Góra Trzech Krzyży, Jaskinia Radochowska, Kościół parafialny Narodzenia NMP, Most św. Jana, Muzeum Czasu i Niezwykłości, Pomnik i źródło św. Jadwigi, Pręgierz, Ruiny zamku Karpień, Rynek miasta, Sanktuarium Matki Bożej Uzdrowienie Chorych, Skałki do wspinaczki, Skansen Gotwaldówka, Zakład przyrodoleczniczy "Wojciech", Źródło Marianna,


NOCLEGI
Jeśli chciałbyś umieśćić link do tej strony, poniżej masz gotowy kod.

ONLINE 30 (1) licznik: strona główna | mapa strony | kontakt | dodaj obiekt | Panel klienta
Strona wygenerowana w 0.401 sek.