Bielice - Kościół filialny p.w. św. Wincentego i św. Walentego z (najprawdopodobniej) 1799 r.
Kletno-
Jaskinia Niedźwiedzia.
Stronie Śląskie- Kościół parafialny p.w. Matki Bożej Królowej Polski i św. Martenusa - świątynię wybudowano w 1264 roku, przebudowano ją w 1732 r. Kolebkowe sklepienie pokryte jest freskami. Nad wejściem znajduje się kamienny kartusz herbowy, nad którą jest wnęka z figurką Chrystusa. Interesująca jest wieża z dzwonem z 1758 roku i kamienna chrzcielnica z połowy XVIII wieku. Warto również zwrócić uwagę na Drogę Krzyżową oraz klasyczną pietę z 1876 r. autorstwa Franza Thamma. Przy kościele można obejrzeć kapliczkę i nagrobek założycieli huty szkła - rodziny von Losky.
- Kościół p.w. Zmartwychwstania Pańskiego wybudowany w 1915 roku. Obecnie służy za dom pogrzebowy.
- Ruiny kaplicy św. Onufrego z 1732 roku. Wzniesiona jest w stylu wczesnego baroku.
- Kolumna wotywna z 1672 roku, ufundowana przez sędziego Wolfa. Rzeźby przedstawiają sceny Ostatniej Wieczerzy,ostatniej drogi i ukrzyżowania Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego, Marię z dzieciątkiem, św. Michała Archanioła, portrety biskupów i papieży. Całość uzupełniają motywy winorośli i ptaków.
- Dawny zespół dworski z XIX wieku.
- Huta Szkła "VIOLETTA" - aktualnie produkowany asortyment oraz mała wystawa historyczna.
- Muzeum Minerałów - ekspozycja minerałów z całego świata, m.in. aragonit, jaspis, agaty, róża pustyni, ametyst, kryształ górski, morion).
Lądek Zdrój- Most św. Jana - zbudowany w 1565 roku (jest najstarszym zabytkiem w mieście). Na balustradzie znajduje się barokowa kamienna rzeźba św. Jana Nepomucena (patrona mostów).
- Rynek - renesansowa i barokowa zabudowa należy do najładniejszych na Śląsku. Michał Klahr był autorem motywów umieszczonych na kamienicach.
- Pręgierz - pochodzi z okresu średniowiecza.
- Przyrodoleczniczy "Wojciech" - zakład przyrodoleczniczy wzorowany na łaźniach tureckich, wybudowany w XVII wieku. We wnętrzu, pod kopułą znajduje się marmurowy basen przeznaczony do kąpieli leczniczych. Na piętrze umieszczona jest pijalnia wód leczniczych.
- Ogród Botaniczny - występuje tu ok. 150 gatunków roślin, strumyk i egzotyczne drzewa.
- Kościół parafialny Narodzenia NMP - barokowa świątynia poświęcona w 1697 roku. Na sklepieniu możemy podziwiać freski E. Reimanna. We wnętrzu znajdują się rzeźby figuralne autorstwa Klahra i jego syna Ignacego.
- Ruiny zamku Karpień - początki zamku są nieznane, wiadomo tylko, że służył jako strażnica graniczna, a w 1428 r. został zdobyty przez husytów. Odtąd stał się siedzibą rycerzy-rabusiów.